Välkommen till Älvsjö AIK F17 2027

Älvsjö AIKs F17 är en del i Älvsjös utvecklingsverksamhet. 2027 spelare vi i F19 div 1 nationellt och F17 Allsvenskan. 
 
Organisation 2027
 
F17:
Huvudtränare, Kajsa Löfgren
Assisterande tränare
Målvaktstränare
Team Manager
Players Manager, Peter Svanqvist
Fysio
Värdegrundsledare
 
Provträning inför 2027
Inför 2027 så öppnar vi upp för provträning. Detta kommer ske vecka 43,45,46. 
 
F17: Om du är intresserad så skicka ett mail till [email protected] eller
Huvudtränare Kajsa Löfgren [email protected]
 
Vi önskar veta fölljande om dig:
Ålder (födelseår)
Nivå som du spelat på 2026
Favoritposition
Klubb du spelar i idag.
 
Inför provträning kommer vi meddela din nuvarande klubb. 

 

 

Älvsjö AIK bygger för framtiden, F17 och F19 klara för nationellt spel 2027

2026-10-18 19:13
Glädje, Utveckling, Gemenskap
Glädje, Utveckling, Gemenskap

Älvsjö AIK bygger för framtiden, F17 och F19 klara för nationellt spel 2027

F17 i Allsvenskan, 38 spelare som spelat i F19 och 44 procent av damlagets speltid fördelad på egna produkter. Älvsjö AIK fortsätter att utveckla sin flick- och damverksamhet. Nu blickar vi mot 2027 med två lag i nationella ungdomsserier och ett damlag som siktar på avancemang till Elitettan.

F17 säkrar fortsatt spel i Allsvenskan

Med en omgång kvar av F17 Allsvenskan står det klart att Älvsjö AIK har uppnått säsongens viktigaste målsättning, att säkra en plats i serien även 2027.

Säsongen har präglats av ett nära samarbete mellan föreningens olika lag. Hela 45 spelare har representerat Älvsjö AIK i F17 Allsvenskan under året. Merparten av speltiden har kommit från den ordinarie F17-truppen, men även spelare från Dam, F19, DamJ, F17U och F15 har bidragit med fina insatser. Åldersspannet har varit imponerande, från spelare född 2012 till 2008.

Att så många spelare har fått möjlighet att spela på den högsta nationella nivån i sin åldersklass är ett kvitto på bredden i verksamheten och på vår ambition att låta spelarnas utveckling styra möjligheterna.

För 2027 är ambitionen att fortsätta etablera Älvsjö AIK i F17 Allsvenskan och samtidigt utveckla fler spelare för steget till F19 och så småningom seniorfotbollen.

F19, en viktig utvecklingsmiljö på nationell nivå

Även vårt F19 har genomfört en lärorik säsong i en mycket konkurrenskraftig nationell serie. Inför året var målsättningen att nå topp fyra. Utmaningen har varit stor då fyra av seriens sex lag representerar föreningar med seniorlag i Elitettan eller Damallsvenskan. Dessa föreningar har också möjlighet att förstärka sina F19-lag med spelare från seniortrupperna.

Älvsjö AIK har valt att i huvudsak bygga sitt F19 på unga spelare från den egna verksamheten. Totalt har 38 spelare representerat laget under säsongen, medan spelare från A-truppen endast svarat för 7 procent av den totala speltiden, huvudsakligen under våren.

Säsongen avslutades med en övertygande 4–0-seger mot IF Elfsborg. Matchen visade vilken kvalitet som finns i spelargruppen och att vi har en stark grund att bygga vidare på inför 2027.

F19 spelar en central roll i vår utvecklingsmodell. Här får unga spelare möta kvalificerat motstånd från några av landets starkaste föreningar, samtidigt som de förbereds för seniorfotboll på hög nivå.

En tydlig väg från F17 till Elitettan

Älvsjö AIK har en lång tradition av att utveckla duktiga fotbollsspelare. Nu vill vi ta nästa steg och skapa en ännu tydligare sammanhängande verksamhet från våra yngre flicklag till föreningens damlag.

Vår ambition är enkel. Duktiga och ambitiösa spelare ska inte behöva byta förening för att få möjlighet att utvecklas och spela fotboll på hög nationell nivå.

F17 Allsvenskan, där unga spelare får möjlighet att mäta sig med landets bästa lag i sin åldersklass.

F19 Division 1 Nationell, där spelarna tar nästa steg och förbereds för seniorfotboll genom matcher mot kvalificerat nationellt motstånd.

Dam Division 1, där målsättningen är att vinna serien 2027 och ta steget upp till Elitettan 2028.

44 procent av speltiden till egna produkter

Under 2026 har ca 44 procent av speltiden i vårt damlag gått till spelare som är fostrade i Älvsjö AIK. Det är vi särskilt stolta över och det visar att vår utvecklingsmodell fungerar i praktiken.

Vi har satt upp ett långsiktigt mål att minst 30 procent av speltiden i damlaget ska komma från egna produkter. Det målet uppfyller vi alltså redan idag med god marginal.

Men vår ambition stannar inte där. Vi vill bygga en verksamhet som klarar att behålla en hög andel egenfostrade spelare även när vi tar steget upp till Elitettan. Det ställer höga krav på kvaliteten i hela vår spelarutbildning, från de yngre flicklagen via F17 och F19 till seniorlaget.

Därför är våra nationella ungdomslag så viktiga. De är inte separata verksamheter utan en del av en gemensam långsiktig satsning.

För oss handlar framgång inte enbart om att vinna matcher och avancera i seriesystemet. Det handlar också om att utveckla egna spelare som kan vara med och ta Älvsjö AIK till nästa nivå.

Vi vill nå Elitettan med våra egna spelare som en viktig del av laget, inte bara ta oss dit.

Nu bygger vi trupperna inför 2027

Inför kommande säsong söker vi fler ambitiösa spelare som vill vara en del av Älvsjö AIK:s fortsatta utveckling.

F17 Allsvenskan 2027

Vi välkomnar intresseanmälningar från spelare födda 2010–2011 som vill utvecklas i en ambitiös träningsmiljö och spela på högsta nationella ungdomsnivå.

F19 Division 1 Nationell 2027

Vi söker spelare födda 2008–2010 som vill ta nästa steg i sin fotbollsutveckling. Här finns möjlighet att kombinera nationellt ungdomsspel med en tydlig väg mot seniorfotboll.

Dam Division 1 2027

För spelare som redan är redo för seniorfotboll erbjuder vi en ambitiös miljö med målsättningen att ta steget till Elitettan.

Våra tre lag samarbetar nära och vi vill att spelare ska få möjlighet att utvecklas i rätt miljö, oavsett vilken trupp de för tillfället tillhör.

Verksamheten bygger på kvalificerade ledare, en ambitiös träningsmiljö och en tydlig målsättning att kombinera individuell utveckling med prestation och laggemenskap.

Vill du bli en del av Älvsjö AIK 2027?

Är du en ambitiös spelare som vill utvecklas, utmanas och bli en del av vår satsning? Då vill vi gärna komma i kontakt med dig.

Kontaktpersoner

F17 Allsvenskan

Kajsa Löfgren
[email protected]

Lisa Pantzar
[email protected]

F19 och Dam

Anders Lundström
[email protected]

Sportchef

Nisse Johansson
[email protected]

Även du som vill engagera dig som ledare är varmt välkommen att kontakta oss.

Älvsjö AIK 2027, två nationella ungdomslag, ett damlag med sikte på Elitettan och en gemensam ambition att utveckla framtidens fotbollsspelare.

Vi bygger framtiden tillsammans.

Full fart framåt för Älvsjö 2027

2026-10-15 12:15

F17 säkrar nytt allsvenskt kontrakt, F19 spelar på nationell nivå och damlaget slåss i toppen av division 1. Nu blickar Älvsjö AIK framåt mot 2027 och välkomnar ambitiösa spelare som vill ta nästa steg i sin fotbollsutveckling.

Älvsjö AIK fortsätter att utveckla sin flick- och damverksamhet. Efter en intensiv säsong har vårt F17-lag säkrat fortsatt spel i F17 Allsvenskan även 2027. Samtidigt är vårt damlag med och utmanar i toppen av division 1, med en tydlig ambition att ta nästa steg mot Elitettan.

Tillsammans med vårt F19-lag, som spelar i nationell serie, har vi en sammanhängande utvecklingsmiljö där unga spelare kan ta steget från ungdomsfotboll till seniorfotboll på hög nivå.

En tydlig väg från talang till seniorspelare

I Älvsjö AIK tror vi på långsiktig spelarutveckling. Vår ambition är att så många som möjligt av våra egna spelare ska kunna ta steget hela vägen till damlaget.

Vi erbjuder en elitförberedande verksamhet med utbildade tränare, ambitiösa lagkamrater och en träningsmiljö med höga krav och tydligt fokus på individuell utveckling.

Genom ett nära samarbete mellan F16, F17, F19 och damlaget skapar vi möjligheter för spelare att träna och spela på rätt nivå. Spelare som kommit långt i sin utveckling kan få möjlighet att utmana sig själva genom rotationsträning med äldre lag.

Hos oss behöver du inte lämna din förening för att ta nästa steg. Möjligheten finns hela vägen till seniorfotboll på hög nivå.

Höga ambitioner, med fötterna på jorden

Vi är stolta över våra sportsliga framgångar, men vi vet också att resultaten är en följd av det arbete som görs varje vecka på träningsplanen.

Vi vill bygga en verksamhet där hårt arbete, laganda och utvecklingsvilja står i centrum. Där spelare får utmanas och där tränarna ser individen bakom fotbollsspelaren.

Vår långsiktiga målsättning är att etablera damlaget i Elitettan och samtidigt ha ungdomslag som konkurrerar på högsta nationella nivå.

Vi vill göra den resan med en stor andel spelare som utvecklats i vår egen verksamhet.

Vill du ta nästa steg med Älvsjö AIK?

Inför säsongen 2027 välkomnar vi intresseanmälningar från ambitiösa spelare som vill provträna med vår elitförberedande verksamhet.

Vi söker spelare som älskar fotboll, vill utvecklas och är beredda att lägga ner det arbete som krävs för att nå sin fulla potential.

Oavsett om din ambition är att nå seniorfotboll på hög nivå, spela collegefotboll i USA eller helt enkelt bli så bra som möjligt vill vi erbjuda en miljö där du får möjlighet att utvecklas.

Är du redo för nästa steg?

Anmäl ditt intresse för provträning inför 2027.

Kontakt och intresseanmälan:

Dam & F19: Sportchef Nisse Johansson [email protected] eller  [email protected] 

F17: Kajsa Löfgren, [email protected] eller Lisa Pantzar, [email protected]

F16: Lisa Pantzar, [email protected]

Svensk Fast
Handelsbanken
Colorama
Adidas
Stadium
JM
MAx
Hjälplagret
Webshop kepsar, flaskor, mössor m.m
Svensk FastHandelsbankenColorama
AdidasStadiumJM
MAxHjälplagretWebshop kepsar, flaskor, mössor m.m

Klubbsortiment

Följ oss i Social Media

Instagram